Schedule of Events

2014

DATE TIME  ATHLETE SPORT  LOCATION  CITY  STATE 
1/6 2:30p Billy Demong Nordic Combined  YMCA Community Family Center
 Taylorsville  UT
1/22  3p Debbie McCormick  Curling Sunset Ridge Elementary, 
YMCA of Dane County
 Middleton WI
2/3 2p  Keith Gabel Para-snowboard Fraser Valley
Elementary
 Fraser  CO
4/17  10a  Christian Niccum  Luge Cottage Lake Elementary, 
Northshore YMCA
 Woodinville WA
4/22  6p Jessica Smith Short Track 
Speedskating
South Oakland
Family YMCA 
 Royal Oak MI
4/23  4p Keith Gabel Para-snowboard Gramercy Elementary,
YMCA of Northern Utah
 Ogden UT
5/2 8:15a  Susan Dunklee &
Ida Sargent 
 Biathlon
Cross-Country Skiing
Craftsbury Academy  Craftsbury  VT
5/6 4p  Torin Koos Cross-Country Skiing Wenatchee YMCA  Wenatchee  WA
5/7 3p  Lauryn Williams Bobsled/Track & Field Hampton Preparatory,
YMCA of Metropolitan Dallas 
Dallas  TX
5/9 8:45a  Brianna Decker  Ice Hockey Cushing Elementary Delafield  WI
 5/12  3:45p Kendall Coyne, 
Emery Lehman
Ice Hockey,
Speedskating
Elmhurst YMCA of Metro Chicago Elmhurst  IL
 5/13 4p Jazmine Fenlator Bobsled Boys & Girls Club of Wayne Wayne NJ
 5/13 4:30p  Joel Hunt   Paralympic
Alpine Skiing
Kokomo YMCA   Kokomo IN
 5/15 3p  Dartanyon Crockett,
Jazmine Fenlator,
Kari Miller,
Lorenzo Smith III
Paralympic Judo, 
Bobsled,
Sitting Volleyball,
Bobsled
Success Academy Harlem East  New York NY
 5/19 6p  Kelly Gunther Speedskating YMCA of Greater Cleveland   Avon OH
 5/21  2p Brian Gregg
Torin Koos 
Cross-Country Skiing   Methow Valley Elementary School
Winthrop  WA
5/29  4p  Marissa Castelli  Figure Skating (pairs) Waltham Boys & Girls Club  Waltham  MA
 5/30 4p  Jimmy Joseph Wheelchair Curling Fisher Elementary,
YMCA of the Mohawk Valley
Mohawk NY
 6/16 5:30p Jazmine Fenlator,
Elana Meyers Taylor,
Nic Taylor
Bobsled  Scottsdale/Paradise Valley Family YMCA,
Virginia G. Piper Branch 
Scottsdale  AZ
 6/20 3:30p Meghan Duggan Ice hockey Charlestown Boys & Girls Club Charlestown MA
6/22  2p  Kendall Coyne,
Emery Lehman
Ice Hockey,
Speedskating
West Cook YMCA  Oak Park IL
 7/28 1:30p Billy Demong Nordic combined  Lied Boys & Girls Club  Salt Lake City UT

2013

DATE TIME  ATHLETE SPORT  LOCATION  CITY  STATE 
10/30 10a Susan Dunklee Biathlon Parley's Park Elementary
Park City UT
10/30 5:30p   Jazmine Fenlator  Bobsled Wayne YMCA
Wayne  NJ
11/19 4p  Brianna Decker & 
Meghan Duggan
Ice Hockey  Oak Square YMCA  
Brighton MA
 11/19 10a  Jimmy Jospeh Wheelchair Curling  Robert Bradley Elementary  New Hartford  NY
11/27 10a  Keith Gabel Para-snowboard  YMCA Community Family Center
Taylorsville UT
12/13  4:30p  Jessica Smith Short Track 
Speedskating
Boys & Girls Clubs 
of Greater Salt Lake, Lied Club
Salt Lake City UT
12/20 4p  Marissa Castelli &
Simon Shnapir
Figure Skating (pairs)
Oak Square YMCA Brighton MA

If you're interested in attending or receiving additional information on any of these events, email Vanessa.Zink@usoc.org